City of Southlake Youth Basketball Leagues

The City of Southlake offers the following youth basketball leagues:

Winter Basketball

Registration: August 1 thru Mid October

Season Dates: Early December thru Mid February

Team and Individual Sign Up Accepted

Boys ages 6 thru 18 and girls ages 6 thru 12


Spring Basketball

Registration: December 1 thru Mid February

Season Dates: Early April thru Late May

Teams Only Accepted

Boys and Girls Teams Ages 8U thru 14U 


Summer Basketball

Registration: April 1 thru Mid May

Season Dates: Early June thru Late July

Team and Individual Sign Up Accepted

Boys and Girls Ages 6 thru 12

 

 

 

 

 

Follow Us:   
 
  • Saturday 9/23
    6:00 PM
    Texas Tech Red Raiders - Snead vs Oklahoma Sooners - Reyes
    NP - 1A
  • Saturday 9/23
    6:00 PM
    Oregon Ducks - Turner vs Air Force Falcons - Schirripa
    NP - 2A
  • Saturday 9/23
    6:00 PM
    Texas Longhorns - Troutman vs Georgia Bulldogs - Corley
    NP - 3A
  • Saturday 9/23
    6:00 PM
    Baylor Bears - Needman vs Colorado Buffaloes - McCoart
    NP - 1C
  • Saturday 9/23
    6:00 PM
    Team 16 - Golomb vs Oklahoma Sooners - Tzataris
    NP - 2C
  • Saturday 9/23
    6:00 PM
    Georgia Bulldogs - McKinney vs Clemson Tigers - Gaudin
    NP - 2B
  • Saturday 9/23
    6:00 PM
    Navy Midshipmen - Hendrickson vs Baylor Bears - Curtis
    NP - 3C
  • Saturday 9/23
    7:00 PM
    Duke Blue Devils - Coomer vs Ohio State Buckeyes - Smeltzer
    NP - 1A
  • Saturday 9/23
    7:00 PM
    Colorado Buffaloes - McCoart vs Georgia Tech Yellow Jackets - Williams
    NP - 2A
  • Saturday 9/23
    7:00 PM
    Texas Longhorns - Middleton vs Baylor Bears - Sullivan
    NP - 2B
  • Saturday 9/23
    7:00 PM
    Michigan Wolverines - Golomb vs Air Force Falcons - Molinaro
    NP - 3A
  • Saturday 9/23
    7:00 PM
    Florida Gators - Pazera vs Notre Dame Fighting Irish - Hendrickson
    NP - 1C
  • Saturday 9/23
    7:00 PM
    LSU Tigers - Hill vs Texas A&M Aggies - Smith
    NP - 2C
  • Saturday 9/23
    7:00 PM
    Texas Tech Red Raiders Black - Stephens vs SMU Mustangs - Cope
    NP - 3C
  • Saturday 9/23
    8:00 PM
    Oregon Ducks - Erwin vs TCU Horned Frogs - Eddins
    NP - 1A
  • Saturday 9/23
    8:00 PM
    Air Force Falcons - Molinaro vs Michigan Wolverines - Golomb
    NP - 2B
  • Saturday 9/23
    8:00 PM
    Oklahoma Sooners - Perkins vs Washington Huskies - Cerone
    NP - 3A
  • Saturday 9/23
    8:00 PM
    Boise State Broncos - Slavin vs Ole Miss Rebels - Pharr
    NP - 2C
  • Saturday 9/23
    8:00 PM
    TCU Horned Frogs - Proctor vs Notre Dame Fighting Irish - Harris
    NP - 3C
  • Monday 9/25
    7:00 PM
    Team 4 - O'Neal vs Team 3 - Sabo
    BJ Softball 1
  • Monday 9/25
    8:00 PM
    Team 2 - Connor vs Team 1 - King
    BJ Softball 1