Welcome to the City of Southlake Athletics page! 
Schedules for current seasons can be found on the left side of the page.

Registration for Fall Under Armour Under the Lights Flag Football is currently open.

Register online here for UA Flag

Registration for Fall Youth Volleyball will open on Tuesday August 1.

 

To view the entire Southlake Scene for all City of Southlake Recreation programs visit
www.SouthlakeParksandRec.com 

Click here to signup for text and email communications - then follow these steps:
  • Click the link above.
  • Type in 1) your Name, 2) email address, 3) cell phone including area code, 4) click the Submit button.
  • Enter the 4 digit activation code that is texted to you.
  • Click the Validate button -- and you're Done!

On the go?

 

From your phone, go to teamsideline.com - click Find Team Schedule to find your Team Schedule.

Southlake, Texas, weather forecast
Follow Us:   
 
  • Saturday 7/29
    8:00 AM
    Team Niese vs Lilac Attack
    EIS Court 1
  • Saturday 7/29
    8:00 AM
    Hoop Kings - Mack vs Warriors - Lowenstein
    DIS Small Gym
  • Saturday 7/29
    8:00 AM
    HG 2024 Ezell - Ezell vs Team Wathen - Wathen
    DIS Big Gym
  • Saturday 7/29
    8:00 AM
    SWA Elite Gold - Francois vs Team Lowenstein - Lowenstein
    CISD Court 1
  • Saturday 7/29
    9:00 AM
    Diamond Dragons - Tran vs The Unicorns- Cravens
    EIS Court 1
  • Saturday 7/29
    9:00 AM
    HG 2027/26 Newsome - Newsome vs Team Schug - Schug
    DIS Small Gym
  • Saturday 7/29
    9:00 AM
    SWA Elite Gold - Francois vs Fever 2024R - Wright
    DIS Big Gym
  • Saturday 7/29
    9:00 AM
    Central Blue Devils - Gunnis vs Jayhawks - Jeffords
    CISD Court 1
  • Saturday 7/29
    10:00 AM
    Blue Spikers - Sherman vs Volleydogs - Martin
    EIS Court 1
  • Saturday 7/29
    10:00 AM
    G0 Winner vs G0 Winner
    DIS Small Gym
  • Saturday 7/29
    10:00 AM
    G0 Winner vs G0 Winner
    DIS Big Gym
  • Saturday 7/29
    10:00 AM
    G0 Winner vs G0 Winner
    CISD Court 1
  • Saturday 7/29
    11:00 AM
    Crushers - Pace vs G0 Winner
    EIS Court 1
  • Saturday 7/29
    11:00 AM
    SWA Elite Black - Francois vs Warriors - Anderson
    CISD Court 1
  • Saturday 7/29
    11:00 AM
    TC Cavaliers - Arana vs Fever - Gardner
    DIS Big Gym
  • Saturday 7/29
    12:00 PM
    G0 Winner vs G0 Winner
    EIS Court 1
  • Saturday 7/29
    12:00 PM
    Team Brinkley - Brinkley vs TC Cavaliers - Arana
    CISD Court 1
  • Saturday 7/29
    12:00 PM
    SWA Elite 2026 - Francois vs Suns - McCoart
    DIS Big Gym
  • Saturday 7/29
    1:00 PM
    G0 Winner vs G0 Winner
    EIS Court 1
  • Saturday 7/29
    1:00 PM
    G0 Winner vs G0 Winner
    CISD Court 1
  • Saturday 7/29
    1:00 PM
    G0 Winner vs G0 Winner
    DIS Big Gym
  • Saturday 7/29
    2:00 PM
    Diamond Dragons - Tran vs Wild Tigers - Taylor
    EIS Court 1
  • Saturday 7/29
    3:00 PM
    Panthers - Pearson vs Lady Ballers - Brinkley
    EIS Court 1
  • Saturday 7/29
    4:00 PM
    G0 Winner vs G0 Winner
    EIS Court 1