Apple Valley Softball Association
 
Church League |  Church League |
select
Standings  
PlaceTeamWLTRFRAPCTStreakCoach
1Nazarene16203261690.889Lost 1Howe
2Ambassadors For Christ15303021260.833Won 9Schlotfeldt
3Seventh Day Adventists14402451290.778Won 3 Ingersol
4Amazing Grace11702471610.611Won 1Bailey
5Grace Lutheran10801981660.556Won 1Smallbeck
6Wenatchee 1st Assembly71012152410.417Won 1Rodstol
7Valley Community Church71102141800.389Lost 2Beaty
8Eastmont Baptist Betel61111452520.361Won 3Medina
9Neighborhood Athletes For Christ31501643080.167Lost 3Valdez
10Faith Lutheran0180623860.000Lost 18Colwell
RF = Runs For, RA = Runs Against, PCT = Winning Percentage.
Schedule
DateTimeHomeAwayLocation

Week 1

Thu 4/19 6:45 PM
Seventh Day Adventists
16
Grace Lutheran
8
WW1
Thu 4/19 6:45 PM
Eastmont Baptist Betel
5
Ambassadors For Christ
24
WW2
Thu 4/19 6:45 PM
Amazing Grace
6
Nazarene
10
WW3
Thu 4/19 6:45 PM
Faith Lutheran
1
Wenatchee 1st Assembly
18
WW4
Thu 4/19 8:15 PM
Ambassadors For Christ
19
Wenatchee 1st Assembly
7
WW1
Thu 4/19 8:15 PM
Valley Community Church
18
Neighborhood Athletes For Christ
19
WW2
Thu 4/19 8:15 PM
Grace Lutheran
14
Faith Lutheran
2
WW3
Thu 4/19 8:15 PM
Nazarene
7
Seventh Day Adventists
5
WW4

Week 2

Tue 4/24 6:45 PM
Valley Community Church
8
Amazing Grace
6
H1
Tue 4/24 6:45 PM
Faith Lutheran
1
Ambassadors For Christ
22
H2
Tue 4/24 6:45 PM
Wenatchee 1st Assembly
22
Neighborhood Athletes For Christ
7
H3
Tue 4/24 8:15 PM
Neighborhood Athletes For Christ
13
Eastmont Baptist Betel
26
H1
Tue 4/24 8:15 PM
Grace Lutheran
10
Nazarene
17
H2
Tue 4/24 8:15 PM
Seventh Day Adventists
12
Valley Community Church
4
H3
Thu 4/26 6:45 PM
Eastmont Baptist Betel
3
Amazing Grace
28
H1
Thu 4/26 6:45 PM
Neighborhood Athletes For Christ
3
Ambassadors For Christ
15
H2
Thu 4/26 6:45 PM
Nazarene
17
Faith Lutheran
4
H3
Thu 4/26 8:15 PM
Amazing Grace
17
Wenatchee 1st Assembly
13
H1
Thu 4/26 8:15 PM
Valley Community Church
3
Grace Lutheran
9
H2
Thu 4/26 8:15 PM
Seventh Day Adventists
13
Eastmont Baptist Betel
1
H3

Week 3

Mon 4/30 6:45 PM
Faith Lutheran
0
Amazing Grace
23
H1
Mon 4/30 6:45 PM
Wenatchee 1st Assembly
11
Seventh Day Adventists
22
H2
Mon 4/30 6:45 PM
Grace Lutheran
5
Eastmont Baptist Betel
4
H3
Mon 4/30 6:45 PM
Ambassadors For Christ
19
Neighborhood Athletes For Christ
5
WW3
Mon 4/30 6:45 PM
Nazarene
14
Valley Community Church
3
WW4
Mon 4/30 8:15 PM
Amazing Grace
5
Grace Lutheran
7
H3
Mon 4/30 8:15 PM
Ambassadors For Christ
19
Valley Community Church
18
WW3
Mon 4/30 8:15 PM
Nazarene
20
Neighborhood Athletes For Christ
7
WW4

Week 4

Mon 5/7 6:45 PM
Eastmont Baptist Betel
6
Nazarene
16
H2
Mon 5/7 6:45 PM
Seventh Day Adventists
9
Ambassadors For Christ
8
H3
Mon 5/7 8:15 PM
Amazing Grace
15
Neighborhood Athletes For Christ
2
H2
Mon 5/7 8:15 PM
Wenatchee 1st Assembly
15
Grace Lutheran
14
H3

Week 5

Mon 5/14 6:45 PM
Valley Community Church
20
Eastmont Baptist Betel
0
H2
Mon 5/14 6:45 PM
Neighborhood Athletes For Christ
0
Seventh Day Adventists
20
H3
Mon 5/14 8:15 PM
Faith Lutheran
6
Amazing Grace
29
H2
Mon 5/14 8:15 PM
Nazarene
16
Wenatchee 1st Assembly
17
H3
Fri 5/18 6:45 PM
Ambassadors For Christ
7
Grace Lutheran
14
WW1
Fri 5/18 6:45 PM
Wenatchee 1st Assembly
5
Valley Community Church
12
WW2
Fri 5/18 6:45 PM
Eastmont Baptist Betel
L
Neighborhood Athletes For Christ
W
WW3
Fri 5/18 8:15 PM
Eastmont Baptist Betel
9
Wenatchee 1st Assembly
9
WW1
Fri 5/18 8:15 PM
Grace Lutheran
18
Faith Lutheran
3
WW2
Fri 5/18 8:15 PM
Nazarene
14
Ambassadors For Christ
13
WW3

Week 6

Mon 5/21 6:45 PM
Seventh Day Adventists
14
Amazing Grace
3
WW4
Mon 5/21 8:15 PM
Faith Lutheran
6
Seventh Day Adventists
22
WW4

Week 8

Tue 6/5 6:45 PM
Valley Community Church
21
Faith Lutheran
5
H2
Tue 6/5 6:45 PM
Neighborhood Athletes For Christ
8
Nazarene
20
H3
Tue 6/5 8:15 PM
Valley Community Church
5
Ambassadors For Christ
8
H2
Tue 6/5 8:15 PM
Wenatchee 1st Assembly
14
Faith Lutheran
1
H3
Thu 6/7 6:45 PM
Ambassadors For Christ
24
Eastmont Baptist Betel
8
H1
Thu 6/7 6:45 PM
Nazarene
26
Amazing Grace
5
H2
Thu 6/7 6:45 PM
Faith Lutheran
4
Grace Lutheran
29
H3
Thu 6/7 8:15 PM
Grace Lutheran
W
Seventh Day Adventists
L
H1
Thu 6/7 8:15 PM
Neighborhood Athletes For Christ
L
Valley Community Church
W
H2
Thu 6/7 8:15 PM
Wenatchee 1st Assembly
12
Ambassadors For Christ
14
H3

Week 9

Thu 6/14 6:45 PM
Neighborhood Athletes For Christ
14
Wenatchee 1st Assembly
29
WW1
Thu 6/14 6:45 PM
Amazing Grace
21
Eastmont Baptist Betel
9
WW2
Thu 6/14 6:45 PM
Nazarene
9
Grace Lutheran
7
WW3
Thu 6/14 6:45 PM
Valley Community Church
9
Seventh Day Adventists
10
WW4
Thu 6/14 8:15 PM
Seventh Day Adventists
18
Nazarene
29
WW1
Thu 6/14 8:15 PM
Ambassadors For Christ
22
Faith Lutheran
2
WW2
Thu 6/14 8:15 PM
Eastmont Baptist Betel
12
Neighborhood Athletes For Christ
11
WW3
Thu 6/14 8:15 PM
Amazing Grace
11
Valley Community Church
10
WW4

Week 10

Mon 6/18 6:45 PM
Faith Lutheran
8
Nazarene
28
H1
Mon 6/18 6:45 PM
Grace Lutheran
13
Valley Community Church
17
H2
Mon 6/18 6:45 PM
Ambassadors For Christ
23
Neighborhood Athletes For Christ
2
H3
Mon 6/18 8:15 PM
Eastmont Baptist Betel
7
Seventh Day Adventists
23
H1
Mon 6/18 8:15 PM
Wenatchee 1st Assembly
2
Amazing Grace
16
H2
Mon 6/18 8:15 PM
Neighborhood Athletes For Christ
39
Faith Lutheran
14
H3
Tue 6/19 6:45 PM
Amazing Grace
6
Ambassadors For Christ
16
H1
Tue 6/19 8:15 PM
Valley Community Church
19
Nazarene
28
H1
Thu 6/21 6:45 PM
Seventh Day Adventists
15
Wenatchee 1st Assembly
6
H1
Thu 6/21 8:15 PM
Eastmont Baptist Betel
11
Grace Lutheran
7
H1

Week 11

Mon 6/25 6:45 PM
Faith Lutheran
2
Valley Community Church
31
H1
Mon 6/25 6:45 PM
Neighborhood Athletes For Christ
14
Amazing Grace
20
H2
Mon 6/25 6:45 PM
Grace Lutheran
9
Wenatchee 1st Assembly
8
H3
Mon 6/25 8:15 PM
Nazarene
22
Eastmont Baptist Betel
2
H1
Mon 6/25 8:15 PM
Ambassadors For Christ
11
Seventh Day Adventists
4
H2
Mon 6/25 8:15 PM
Amazing Grace
10
Faith Lutheran
0
H3
Fri 6/29 6:45 PM
Seventh Day Adventists
15
Neighborhood Athletes For Christ
6
H1
Fri 6/29 6:45 PM
Wenatchee 1st Assembly
10
Nazarene
28
H2
Fri 6/29 6:45 PM
Faith Lutheran
2
Eastmont Baptist Betel
15
H3
Fri 6/29 8:15 PM
Eastmont Baptist Betel
9
Valley Community Church
7
H1
Fri 6/29 8:15 PM
Grace Lutheran
6
Ambassadors For Christ
17
H2
Fri 6/29 8:15 PM
Amazing Grace
12
Seventh Day Adventists
13
H3

Week 12

Mon 7/2 6:45 PM
Seventh Day Adventists
14
Faith Lutheran
1
H1
Mon 7/2 6:45 PM
Grace Lutheran
8
Amazing Grace
14
H2
Mon 7/2 6:45 PM
Wenatchee 1st Assembly
7
Eastmont Baptist Betel
18
H3
Mon 7/2 8:15 PM
Valley Community Church
9
Wenatchee 1st Assembly
10
H1
Mon 7/2 8:15 PM
Neighborhood Athletes For Christ
14
Grace Lutheran
20
H2
Mon 7/2 8:15 PM
Ambassadors For Christ
21
Nazarene
5
H3
Playoff Schedule
DateTimeGameHomeAwayLocation

Playoff Round 1

Mon 7/9 6:45 PM R1-G1
Eastmont Baptist Betel
Neighborhood Athletes For Christ
H1
Mon 7/9 6:45 PM R1-G2
Valley Community Church
Faith Lutheran
H2

Playoff Round 2

Mon 7/9 6:45 PM R2-G1
Amazing Grace
Grace Lutheran
H3
Mon 7/9 8:15 PM R2-G2
Nazarene
R1-G1 Winner
H1
Mon 7/9 8:15 PM R2-G3
Ambassadors For Christ
R1-G2 Winner
H2
Mon 7/9 8:15 PM R2-G4
Seventh Day Adventists
Wenatchee 1st Assembly
H3

Playoff Round 3

Tue 7/10 6:45 PM R3-G1
R2-G1 Winner
R2-G2 Winner
H1
Tue 7/10 6:45 PM R3-G3
R1-G2 Loser
R2-G1 Loser
WW3
Tue 7/10 6:45 PM R3-G4
R1-G1 Loser
R2-G4 Loser
WW4
Tue 7/10 8:15 PM R3-G2
R2-G3 Winner
R2-G4 Winner
H1

Playoff Round 4

Tue 7/10 8:15 PM R4-G2
R3-G3 Winner
R2-G2 Loser
WW3
Tue 7/10 8:15 PM R4-G3
R2-G3 Loser
R3-G4 Winner
WW4
Wed 7/11 6:45 PM R4-G1
R3-G1 Winner
R3-G2 Winner
WW3

Playoff Round 5

Wed 7/11 6:45 PM R5-G1
R3-G2 Loser
R4-G2 Winner
WW4
Wed 7/11 8:15 PM R5-G2
R3-G1 Loser
R4-G3 Winner
WW3

Playoff Round 6

Thu 7/12 6:45 PM R6-G1
R5-G1 Winner
R5-G2 Winner
WW3

Playoff Round 7

Thu 7/12 8:15 PM R7-G1
R4-G1 Loser
R6-G1 Winner
WW3

Playoff Round 8 - Championship Round

Mon 7/16 6:45 PM R8-G1
R4-G1 Winner
R7-G1 Winner
WW3

Playoff Round 9 - Final Round If Applicable

Mon 7/16 8:15 PM R9-G1
R8-G1 Winner
R8-G1 Loser
WW3
Playoff Brackets
 R1-G2 Loser
R3-G3
 Tue 7/10/2012
 6:45 PM
 WW3
 R2-G1 Loser
 Eastmont Baptist Betel
R1-G1
 Mon 7/9/2012
 6:45 PM
 H1
 Neighborhood Athletes For Christ
 R2-G3 Loser
R4-G3
 Tue 7/10/2012
 8:15 PM
 WW4
 R3-G4 Winner
 Grace Lutheran
R2-G1
 Mon 7/9/2012
 6:45 PM
 H3
 Amazing Grace
 R4-G1 Loser
R7-G1
 Thu 7/12/2012
 8:15 PM
 WW3
 R6-G1 Winner
 Nazarene
R2-G2
 Mon 7/9/2012
 8:15 PM
 H1
 R1-G1 Winner
 Valley Community Church
R1-G2
 Mon 7/9/2012
 6:45 PM
 H2
 Faith Lutheran
 R1-G1 Loser
R3-G4
 Tue 7/10/2012
 6:45 PM
 WW4
 R2-G4 Loser
 R4-G1 Winner
R8-G1
 Mon 7/16/2012
 6:45 PM
 WW3
 R7-G1 Winner
 Ambassadors For Christ
R2-G3
 Mon 7/9/2012
 8:15 PM
 H2
 R1-G2 Winner
 R3-G3 Winner
R4-G2
 Tue 7/10/2012
 8:15 PM
 WW3
 R2-G2 Loser
 R5-G1 Winner
R6-G1
 Thu 7/12/2012
 6:45 PM
 WW3
 R5-G2 Winner
 R2-G1 Winner
R3-G1
 Tue 7/10/2012
 6:45 PM
 H1
 R2-G2 Winner
 R3-G2 Loser
R5-G1
 Wed 7/11/2012
 6:45 PM
 WW4
 R4-G2 Winner
 
 R3-G1 Winner
R4-G1
 Wed 7/11/2012
 6:45 PM
 WW3
 R3-G2 Winner
 R2-G3 Winner
R3-G2
 Tue 7/10/2012
 8:15 PM
 H1
 R2-G4 Winner
 Seventh Day Adventists
R2-G4
 Mon 7/9/2012
 8:15 PM
 H3
 Wenatchee 1st Assembly
Schedule Revision Date: Wed, Apr 25, 2012 6:33 PM
Playoff Schedule Revision Date: Sun, Jul 1, 2012 3:46 PM
 
View Options

Include...
Title(Print Only)
Header
Messages
Standings
Schedule
Week Banding
Games Played
Pending Games
Comments
Byes
Playoff Schedule
Round Banding
Playoff Brackets
QR Code
Print View
* To view the print friendly schedule you may need to enable pop-ups for this site with your browser.
* For proper printing you may need to enable printing of background images with your browser.
Social Share
Easy Link
tmsdln.com/9hl
Download Schedule
* Game schedules may change -- please check web site for changes.
* Outlook 2003 users need to save then import the iCalendar file.