• Saturday 3/25
    9:00 AM
    OUSC Oly Bears Pioneer vs TSC Terminators
    CapitalSF Mod#7  
  • Saturday 3/25
    9:00 AM
    OUSC Dragons - Dunn vs OUSC Lewno
    Thornbury U8A  
  • Saturday 3/25
    9:00 AM
    OUSC Purple Power - Donnelly vs OUSC Oly Bears - Satre
    Homann Park  
  • Saturday 3/25
    9:00 AM
    OUSC Westside Thunder - Knight vs TSC Little Lions
    CapitalSF Mod#4  
  • Saturday 3/25
    9:15 AM
    OUSC Rays - Bowman vs RYSC Spartans
    CapitalSF Mod#3  
  • Saturday 3/25
    9:15 AM
    OUSC Pink Panthers - Wilhelm vs TeYSC Sassy Cats
    CapitalSF Mod#1  
  • Saturday 3/25
    9:15 AM
    OUSC Krakens vs OUSC Golden Dragons
    CapitalSF Mod#2  
  • Saturday 3/25
    9:30 AM
    SMYSC Dragons vs EMYSC Shoopman
    SMSP #3  
  • Saturday 3/25
    9:30 AM
    SMYSC Wildthings 4 vs TSC Crazy Cleats
    SMSP #5  
  • Saturday 3/25
    10:00 AM
    TeYSC Killerbees vs EMYSC Reign
    RAC #5  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    PSC Heroes vs PSC Tigers
    Longmire U9/10B  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    CYSC Warriors vs OUSC Birds of Prey
    Ft. Borst Pk #2  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    HYSC U11B Hill vs OUSC Chaos Old Boys
    Bishop #3  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    RYSC Blue Lightning vs TSC Tumwater Arsenal
    Hoss U11 #1  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    OUSC Fire Falcons vs TSC Titans 1
    Tumwater HS #2  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    TSC The Rush vs PSC Thunder Cats
    M. T. Simmons E  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    PSC Barnes vs TSC Spartans
    Longmire U9/10A  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    OUSC Purple Hawks - Crump vs OUSC Orange Star Fire - Hall
    Homann Park  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    TSC Crazy Cleats vs MYSC Maroon Thunder
    CapitalSF Mod#9  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    OUSC Piranhas - McBride vs PSC Dynamite
    Bush Pk U11/12  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    TSC Purple Thunder vs OUSC Wolves - Ohlsen-Kiehn
    East Olympia #1  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    RYSC BU8 vs TSC Yellow Jackets
    Hoss U8 #3  
  • Saturday 3/25
    10:30 AM
    CheYSC BU12 vs MYSC Maniacs
    CapitalSF Mod#8  
  • Saturday 3/25
    10:45 AM
    OUSC Black Stallions vs TSC Firefoxes
    CapitalSF Mod#3  
  • Saturday 3/25
    10:45 AM
    OUSC Nielsen vs CheYSC GU8 Christin
    CapitalSF Mod#1  
  • Saturday 3/25
    10:45 AM
    OUSC Oly Riveters - Cady vs RYSC Sparklers
    CapitalSF Mod#4  
  • Saturday 3/25
    10:45 AM
    TSC Lil Rowdies vs TeYSC Silver Sharks
    CapitalSF Mod#2  
  • Saturday 3/25
    11:00 AM
    Winlock BU12 vs CYSC BU12 Orange
    Ft. Borst Pk #4  
  • Saturday 3/25
    11:00 AM
    OUSC Revolution 1 - Lukomski vs HYSC Matrix
    RAC #4  
  • Saturday 3/25
    11:15 AM
    SMYSC Wildthings 1 vs SBYSC Wildcats
    SMSP #2  
  • Saturday 3/25
    11:15 AM
    SMYSC Shelton Thunder vs EMYSC Chimichangas
    SMSP #4  
  • Saturday 3/25
    11:30 AM
    TSC Rovers vs PSC Wolverines FC
    Tumwater HS #1  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    OUSC Silver Grizzlies vs RYSC Team USA
    Homann Park  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    TSC Pythons vs TSC Sounders
    East Olympia #1  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    TeYSC Wolverines vs TSC Titans 2
    Tumwater HS #2  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    TSC GU8 Ruesga vs RYSC Cheetahs
    M. T. Simmons E  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    CYSC GU10 Black vs PSC Strykers
    Ft. Borst Pk #2  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    PSC Pink Panthers vs CheYSC Williams
    Longmire U9/10A  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    OUSC Blue Dragons - Harrington vs CYSC GU12 Tigers
    CapitalSF Mod#7  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    OUSC Exploding Kittens vs CheYSC U12 - Meier
    Bush Pk U11/12  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    OUSC Blue Falcons - Manning vs TSC Tumwater Tigers
    RAC #6  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    PSC Gutierrez vs OUSC Purple Hawks
    Longmire U8  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    TeYSC Scorpions vs PSC Dragons
    CapitalSF Mod#9  
  • Saturday 3/25
    12:00 PM
    RYSC Heinrich vs EMYSC Poston
    Hoss Field #1  
  • Saturday 3/25
    12:15 PM
    OUSC Blue Dragons vs CheYSC Steele
    CapitalSF Mod#4  
  • Saturday 3/25
    12:15 PM
    TeYSC Cheetahs vs CYSC GU10 Orange
    CapitalSF Mod#3  
  • Saturday 3/25
    12:15 PM
    OUSC Volcanoes vs OUSC Juergens
    CapitalSF Mod#1  
  • Saturday 3/25
    12:30 PM
    CYSC BU12 Black vs HYSC U12B
    Ft. Borst Pk #4  
  • Saturday 3/25
    1:00 PM
    SMYSC Wildthings 2 vs OUSC Turtles - Clark
    SMSP #4  
  • Saturday 3/25
    1:00 PM
    TSC Grasshoppers vs OUSC Rowdies
    BlackHillsHS #1  
  • Saturday 3/25
    1:00 PM
    CheYSC ICE vs TSC Royals FC
    Tumwater HS #1  
  • Saturday 3/25
    1:00 PM
    SMYSC Cheetahs vs OUSC Jaguars
    SMSP #2  
  • Saturday 3/25
    1:00 PM
    OUSC Capitals vs HYSC United
    RAC #4  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    PSC Molinar vs TSC Fillipone
    Longmire U9/10B  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    OUSC Team Dynamite - Arvidson vs CheYSC Christin
    Homann Park  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    CYSC BU10 Orange vs PSC Rangers
    Ft. Borst Pk #2  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    HYSC Marines vs PSC Hawks
    Bishop #3  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    PSC Strikeforce vs TSC Bullets
    East Olympia #1  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    SBYSC Wildcats vs OUSC Chaos
    Ocosta HS  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    CheYSC McMenamin's Hammerheads vs SMYSC Seahawks
    RAC #5  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    OUSC Stingrays vs OUSC Lightning Bolts
    Bush Pk U11/12  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    TSC Strikers vs OUSC Wildcats - Koontz
    Tumwater HS #2  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    OUSC Hopps vs MRYSC Nielson Farms
    CapitalSF Mod#8  
  • Saturday 3/25
    1:30 PM
    OUSC Sharks vs OUSC Thunder
    RAC #6  
  • Saturday 3/25
    1:45 PM
    OUSC Lady Jaguars - Lacey vs TSC Raging Thunder
    CapitalSF Mod#4  
  • Saturday 3/25
    1:45 PM
    CheYSC Rogerson vs MRYSC The Boat Doc
    CapitalSF Mod#3  
  • Saturday 3/25
    2:00 PM
    RYSC Firecrackers vs OUSC DynoPickles - Murphy
    Hoss U10 #2  
  • Saturday 3/25
    2:00 PM
    PSC Royal Pains vs HYSC Gators
    Yelm MS  
  • Saturday 3/25
    2:45 PM
    SMYSC Eclipse vs PSC Wolverines
    SMSP #1  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    OUSC Lightning vs PSC Destroyers
    Homann Park  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    OUSC The Eagles vs TeYSC Bigfoot
    RV #6 U10B  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    TSC Rovers vs OUSC Fire FC - Alexander
    East Olympia #1  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    OUSC Rain City Rainbows - Peterson vs PSC Lightning
    Bush Pk U11/12  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    OUSC Strikers vs TSC Lions
    Tumwater HS #1  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    OUSC Revolution 2 - Luthy vs TSC Fire Tigers
    BlackHillsHS #1  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    CYSC BU15 Orange vs SMYSC Blackhawks
    Ft. Borst Pk #3  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    OUSC Rebel Alliance vs TeYSC Pythons
    RAC #6  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    OUSC Godzilla vs PSC Raptors
    Thornbury U8A  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    OUSC Lightning Bolts vs OUSC Seattle Tsunami
    Thornbury U8B  
  • Saturday 3/25
    3:00 PM
    CheYSC Vargas vs OUSC Rangers
    RAC #4  
  • Saturday 3/25
    3:15 PM
    OUSC Firebirds vs TSC Tornadoes
    CapitalSF Mod#3  
  • Saturday 3/25
    3:30 PM
    PSC Stars and Stripes vs CYSC GU15 Black
    Yelm MS  
  • Saturday 3/25
    4:30 PM
    OUSC Westside FC Blacktails vs OUSC Orange Crush
    RV #6 U10B  
  • Sunday 3/26
    1:00 PM
    MYSC Sparks vs SMYSC Bulldogs
    Rottle Field  
  • Sunday 3/26
    1:00 PM
    CheYSC U12 - Meier vs CYSC GU12 Tigers
    Ft. Borst Pk #4  
  • Sunday 3/26
    1:30 PM
    TSC Sounders vs Winlock BU12
    East Olympia #1  
  • Sunday 3/26
    1:30 PM
    PSC Wolverines FC vs OUSC Thunder
    Yelm HS  
  • Sunday 3/26
    2:00 PM
    PSC Hawks vs SMYSC Dragons
    Bush Pk U11/12  
  • Sunday 3/26
    2:00 PM
    HYSC U12B vs CYSC BU12 Orange
    Bishop #3  
  • Sunday 3/26
    2:30 PM
    MYSC Renegades vs HYSC Hawks
    Rottle Field  
  • Sunday 3/26
    3:30 PM
    OUSC Turtles - Clark vs HYSC Tigers
    Bush Pk U11/12  
    

Schedules

Important Site Links

Prairie Soccer Club will be hosting the 

CHAMPION'S TOURNAMENT

this June 2nd, 3rd, and 4th at 

the City of Lacey's Regional Athletic Complex.

Open to spring rec teams, U11-U19, $375/team.

Deadline is May 20.

Register now!

UPDATE:  All forty-one game cancellations from 3/18 have been rescheduled or coaches are in the process of coordinating dates with their opponents.  Please contact manager@thurstoncountysoccer.com if you are a coach and have a concern or issue.

Check out this Recognize to Recover video about concussions from US SOCCER!

 

Check out local WA referee Sya Magee in this RESPECT youth referee video.

Thurston County Youth Soccer Association

is comprised of five Recreational Clubs and one RCL Competitive Club

Recreational Clubs:

Olympia United SC  serves the people in the Olympia School District

Tumwater SC  serves the people in the Tumwater School District

Rochester SC  serves the people in the Rochester School District

Tenino SC serves the people in the Tenino School District

Yelm Prairie SC serves the people in the Yelm and Rainier School Districts

Competitive Club:

Blackhills FC (BFC) is the RCL Club for TCYSA and serves all of Thurston County

 

See the club logos at the bottom of the page to be directed to their respective websites.

Players sign up with clubs to be placed on teams.  TCYSA schedules the games and runs the leagues.

 


                TCYSA
          P.O. Box 1341
          Yelm, WA 98597

manager@thurstoncountysoccer.com


Our Sponsors