Welcome to the City of Southlake Athletics page! 
Schedules for current seasons can be found on the left side of the page.

Upcoming Summer Leagues!

Boys & Girls Basketball
Registration Now Open Thru May 19
Teams and Individuals Accepted
Season Dates: June 10 - July 22
8U, 10U, 12U, 14U, 16U & 18U (as of Sept 1, 2016)
Click HERE to Register


Girls Volleyball

Registration Now Open Thru May 19
Individuals Only
(Friend and Coach Requests Accepted but Not Guaranteed)
Season Dates: June 10 - July 22
8U, 10U & 12U (as of Sept 1, 2016)
Click HERE to Register

To view the entire Southlake Scene for all City of Southlake Recreation programs visit
www.SouthlakeParksandRec.com 

Click here to signup for text and email communications - then follow these steps:
  • Click the link above.
  • Type in 1) your Name, 2) email address, 3) cell phone including area code, 4) click the Submit button.
  • Enter the 4 digit activation code that is texted to you.
  • Click the Validate button -- and you're Done!

On the go?

 

From your phone, go to teamsideline.com - click Find Team Schedule to find your Team Schedule.

Southlake, Texas, weather forecast
Follow Us:   
 
  • Friday 4/28
    6:00 PM
    Clemson Tigers - Wheelwright vs Colorado Buffaloes - McCoart
    NP - 1A
  • Friday 4/28
    6:00 PM
    Oklahoma State Cowboys - Owens vs Boise State Broncos - Slavin
    NP - 1B
  • Friday 4/28
    6:00 PM
    Auburn Tigers - Michaelis vs VT Hokies - Pile
    NP - 2A
  • Friday 4/28
    6:00 PM
    Ohio State Buckeyes - Kordewick vs Baylor Bears Green - Curtis
    NP - 2B
  • Friday 4/28
    6:00 PM
    TCU Horned Frogs - Palmer vs Oregon Ducks - Krivanek
    NP - 2C
  • Friday 4/28
    6:00 PM
    Oregon Ducks - Rusin vs Mississippi State Bulldogs - Woolery
    NP - 3A
  • Friday 4/28
    6:00 PM
    Boise St Broncos - Herrold vs Lions - High
    NP - 3B
  • Friday 4/28
    7:00 PM
    Georgia Bulldogs - Pate vs UCLA Bruins - Lowenstein
    NP - 1A
  • Friday 4/28
    7:00 PM
    TX Tech Red Raiders - Noel vs SMU Mustangs - Driscoll
    NP - 1B
  • Friday 4/28
    7:00 PM
    Baylor Bears Green - Curtis vs Boston College Eagles - Schirripa
    NP - 2A
  • Friday 4/28
    7:00 PM
    Ohio State Buckeyes - Kordewick vs North Carolina Tar Heels - Tzataris
    NP - 2B
  • Friday 4/28
    7:00 PM
    Arizona St Sun Devils - Ladd vs Oregon Ducks - Krivanek
    NP - 2C
  • Friday 4/28
    7:00 PM
    Ole Miss Rebels - McIntosh vs Lions - High
    NP - 3A
  • Friday 4/28
    7:00 PM
    Michigan State Spartans - Owens vs Mississippi State Bulldogs - Woolery
    NP - 3B
  • Friday 4/28
    8:00 PM
    Oklahoma Sooners - Taylor vs TCU Horned Frogs - Eddins
    NP - 1A
  • Friday 4/28
    8:00 PM
    Colorado Buffaloes - McCoart vs Penn St Lions - Clark
    NP - 2A
  • Friday 4/28
    8:00 PM
    TX A&M Aggies - Marsh vs Duke Blue Devils - Jones
    NP - 2B
  • Friday 4/28
    8:00 PM
    Baylor Bears Black - Salinas vs SMU Mustangs - Cope
    NP - 2C
  • Friday 4/28
    8:00 PM
    Michigan Wolverines Blue - Golomb vs Texas Longhorns - Blackmon
    NP - 3A
  • Friday 4/28
    8:00 PM
    Michigan Wolverines White - Brooks vs Michigan State Spartans - Owens
    NP - 3B
  • Saturday 4/29
    8:00 AM
    The Crushers - Pace vs The Volleydogs - Martin
    DIS Big Gym
  • Saturday 4/29
    8:00 AM
    Blue Bombers - O'steen vs Maroon 10 - Siu
    DIS Small Gym
  • Saturday 4/29
    8:00 AM
    Warriors - Omar vs Pavestone Buckeyes - Fioroni
    EIS Court 1
  • Saturday 4/29
    8:00 AM
    Central Blue Devils - Gunnis vs K5 Elite 2022 - Crew
    CISD Court 1
  • Saturday 4/29
    9:00 AM
    Passing Ninjas - Fair vs Lilac Attack - Dobbs
    DIS Big Gym
  • Saturday 4/29
    9:00 AM
    Servivors - Day vs Blue Bombers - O'steen
    DIS Small Gym
  • Saturday 4/29
    9:00 AM
    Fever United - Gardner vs SWA Elite - Francois
    EIS Court 1
  • Saturday 4/29
    9:00 AM
    Celtics - Buggess vs Central Blue Devils - Gunnis
    CISD Court 1
  • Saturday 4/29
    9:00 AM
    Team Scott vs The Goats - Barrett
    NP 3
  • Saturday 4/29
    10:00 AM
    DIG It - Shafer vs Diamond Dragons - Tran
    DIS Big Gym
  • Saturday 4/29
    10:00 AM
    Hot Tamales - Smith vs Servivors - Day
    DIS Small Gym
  • Saturday 4/29
    10:00 AM
    K5 Elite 2024 - Crew vs Fever United - Gardner
    EIS Court 1
  • Saturday 4/29
    10:00 AM
    NTX Legacy Black - Duncan vs SWA Elite Gold - Francois
    CISD Court 1
  • Saturday 4/29
    10:00 AM
    Countryside Cowboys - Hardeman vs Cross Culture - Turner
    NP 3
  • Saturday 4/29
    11:00 AM
    The Royal Aces - Ryan vs DIG It - Shafer
    DIS Big Gym
  • Saturday 4/29
    11:00 AM
    Fusion - Fair vs Super Servers - Davis
    DIS Small Gym
  • Saturday 4/29
    11:00 AM
    Cats - Van Wormer vs Scrubs - Byers
    EIS Court 1
  • Saturday 4/29
    11:00 AM
    Jr All-Stars - McClain vs Vipers - Boos
    CISD Court 1
  • Saturday 4/29
    11:00 AM
    NWA - Franklin vs The Mercenaries - Rios
    NP 3
  • Saturday 4/29
    12:00 PM
    Wild Tigers - Taylor vs Burning Fire - Niese
    DIS Big Gym
  • Saturday 4/29
    12:00 PM
    Crouching Tigers - Murway vs Sparklers - Young
    DIS Small Gym
  • Saturday 4/29
    12:00 PM
    Blue Devils - Hill vs Browns - Groce
    EIS Court 1
  • Saturday 4/29
    12:00 PM
    NTX Legacy Red - Duncan vs SWA Elite Black - Francois
    CISD Court 1
  • Saturday 4/29
    12:00 PM
    The Mercenaries - Rios vs Team413 - Russell
    NP 3
  • Saturday 4/29
    1:00 PM
    Orange Crush - Bunch vs Team Kovach - Kovach
    DIS Small Gym
  • Saturday 4/29
    1:00 PM
    Royals - Stapp vs Hickory - Stapp
    EIS Court 1
  • Saturday 4/29
    1:00 PM
    NTX Legacy Red - Duncan vs K5 Elite 2023 - Crew
    CISD Court 1
  • Saturday 4/29
    2:00 PM
    Ninjas - Niese vs Panthers - Pearson
    DIS Small Gym
  • Saturday 4/29
    2:00 PM
    Team Batchelor - Batchelor vs Westlake - Glenn
    DIS Big Gym
  • Saturday 4/29
    2:00 PM
    Flight Crew - Erickson vs Chill - Payne
    EIS Court 1
  • Saturday 4/29
    2:00 PM
    TC Cavaliers - Arana vs Spurs - Brinkley
    CISD Court 1
  • Saturday 4/29
    3:00 PM
    Westlake - Glenn vs Sugar And Spike - Beaudry
    DIS Big Gym
  • Saturday 4/29
    3:00 PM
    Dream Team - Herd vs Mountain Men - Barth
    EIS Court 1
  • Saturday 4/29
    3:00 PM
    Jr All-Stars - McClain vs TC Cavaliers - Arana
    CISD Court 1